Näitus Eesti Rahva Riided Londonisüleval Eesti Rahva Muuseumis.

 

Ideest valmis projekt, suur soov viis tegudeni ja tööst valmis näitus. Nii saigi meie näitus Eesti Rahva Muuseumisse.

 

Kuigi näituse kallal oli tehtud tööd omajagu siis otseselt meie Estonian Folks meeskonna teekond ERMi algas 3. augusti öösel Londonis. Ees oli pikk, töörohke ja huvitav päev. Rahvariided kohvriga kaasa astusime Stansteadist lennukile varahommikul, maandusime Tallinnas lõunaajal kell 12, korjasime peale veel värsked rollupsid Reklaamtoode Oü-st ja kihutasime Tartu suunas. 

Tartusse jõudes meil aega ringi vaadata polnud näituse viimased detailid ja paigutus oli vaja paika panna, mannekeenid riidesse ja veel ka tantsuproov tantsijatega avamisürituse jaoks teha. 

 

Tore abiline ERMist

    Poisid Muhu meest riietamas.

 

4. augusti hommikul kell 11.00 oli meie kauaoodatud ja ettevalmistatud hetk - näituse Eesti Rahva Riided Londonis avamine Eesti Rahva Muuseumis.

Avamisel esitasid rahvatantsijad Londonist koos uue Estonian Folksi rühma Musta Listiga tantsu Reilender (autor Marje Remmet, muusika Kukerpillid) ning kõne pidasid Londoni Eesti Seltsi juhatuse liige Evelin Siilak ja Estonian Folks Internationali esinaine Marje Remmet.

 Autor Marje Remmet andmas intervjuud näituse tekkimise ideest.

 

Nii tore oli näha, kui paljudele see ülespanek korda läks ja vaatama tulid. Kohal oli inimesi nii üle Eesti, Ühend Kuningriikidest, kui ka lausa teiselt poolt maailma Kanadast ja USAst.

 

Eesti Rahva Riided Londonis näitus on lugu kuidas eestlastest sõjapõgenikud, peale Teist Maailmasõda, läbi suure tahte ja vaeva hoidsid elavana oma kultuuri ja tantsu, ning valmistasid rühmatäie kauneid rahvariideid.

Oli hetki, kui õmmelda tuli öösiti, materjalideks kasutati vanu voodilinu ja mustreid tuli teha mälu järgi.

Näitus on inspireeritud Aili Eistrat (sünd 1921) memuaaridest, kes on tantsinud Anna Raudkatsi ja Ullo Toomi käe all ning olnud rahvatantsuõpetaja Londonis 1940. lõpust kuni 1990. alguseni.  

 

Setu kostüüm.

    Mustjala

  

Rahvariided ja nende loo kogus, taastas ja süstematiseeris Marje Remmet, Estonian Folks International esinaine. Eestlased Londonis ajalugu uuris ja kogus Evelin Siilak, Londoni Eesti Seltsi juhatuse liige.

Projekt on valminud EV100 kingituse raames ja seda toetab Eesti Rahvusarhiiv. Rohkem infot: rahvariided.wordpress.com

 

 

Näituse vanim ja tähtsaim ese - Ullo Toomi vanaema pottmüts

    Näituse autor Marje Remmet ja koordinaator Evelin Siilak.

 

 

Näitus oli ERMis üleval kuni 11 august. Nüüd on näitus teel Inglismaale, kus on üleval Eesti Majas Londonis - 5. september. Edasi liigub Karksi-Nuia ja muidugi saab varsti näha ka Tallinnas. Täpsemad plaanid ja kuupäevad on veel arutamisel. Varsti kuulete meist jälle!