Londoni ja Oslo rahvatantsurühmad

uute tantsuoskuste jahil

 

Oktoobrikuu viimasel nädalavahetusel sõitsid Oslo eestlased külla Londoni eestlastele, et teineteiselt uusi tantsusamme õppida ning üheskoos rahvusvahelisel folkloorifestivalil meie väikest riiki ja tantsukultuuri esindada.

 

Otsus ühendada rahvatantsurühm Viikingid Oslost ja Londoni Eesti Seltsi tantsijad sai teoks rühma juhendajate Raido Bergstein ja Marje Remmeti eestvedamisel. Idee sai alguse pool aastat varem, kui kohtuti juhuslikult rahvusvahelisel tantsupäeval Londonis, Buckingham palace juures, mille korraldas väliseesti tantsijaid ja rahvatantsurühmi ühendav Estonian Folks. Leiti, et miks mitte teha ühine tantsulaager ja võimalusel ka koos esineda! Mõeldud-tehtud!

 

Nii võisidki Notting Hilli linnaosa elanikud näha meeleolukat seltskonda eestlasi. Eesotsas olid kaks kiire sammuga matkalist, kellele järgnes pikale veniv ja aeglasemat tempot paluv rühm. Tegemist oli Viikingitega, kes olid teel Eesti Majja Londonis, et reede pärastlõunal alustada esimese tantsutrenniga. Reedene plaan nägi ette kiiret oslokate trenni, millega ühinesid poole pealt ka londoni tantsijad. Trenn oli edukas – viimased detailid ja muudatused tantsude koreograafias said läbi räägitud ja mugandatud, niiet mõlemad rühmad saaksid koos tantsida.

 

Õhtul toimus Oslo rühma tervitamiseks Estonian Folks korraldatud ametlik „väliseestlaste tutvumisõhtu“, kus koos tantsijatega osales ligi poolsada eestlast. Kohalikele Londoni eestlastele esineti mõlema rühma parimate paladega. Toimus ka Oigem ja Vasemba töötuba, millest kõik üritusel osalejad osa võtsid. Nagu eestlastele omane, ei saadud algul vedama ja lõpus enam pidama. Väga kihvt oli näha inimeste siirast rõõmu, kui viimaks kõik keerulised kombinatsioonid, nagu põimumine ja kätlemine, välja tulid. Väga vahva simman kohalike Londoni eestlastega tõeliste eesti suupistete ning Eesti päritolu auhindadega.

Maido Saare "Merimies" suurel tutvumisõhtul Eesti Majas Londonis.

 

Siinkohal suured tänud,  hetkel Londonis baseeruval, Estonian Folksile võõrustamise eest– oli väga meeldejääv õhtu!

 

Laupäeval oodati kahte Eesti välisrühma esinema „Dance Aroud the World“ rahvusvahelisele kultuurifestivalile. Tegemist on 2-päevase kultuuri üritusega, mille eesmärk on tutvustada eri riikide rahvatantsu ja –muusikat Londoni multikultuurses ühiskonnas. See üritus on juba 16 aastat vana ning kasvanud iga-aastaseks sündmuseks üle 1100 osavõtjaga.  Sel aastal olid esindatud üle 40 erineva grupi, kes lisaks oma riigi tantsutraditsiooni näitamisele korraldasid töötubasid, niiet ka festivali publikum ja osalejad saaksid õppida nende tantse. Festival toimus English Folk Dance and Song Society keskuses Camden Town-i linnaosas.

 

Londoni Eesti Seltsi rahvatantsijad ja Oslo "Viikingid" tantsimas Kaera Jaani

 

Viikingite kaunid Tori kihelkonna rahvarõivad said Londoni tänavatelt palju kiidusõnu. Tunti huvi, kust ollakse pärit, põhjust rahvariide kandmise kohta ning imestati, et noored sellise uhkusega oma riigi rahvariideid kannavad ja vabatahtlikult rahvatantsu viljelevad.

Kui muidu Londonis kahe grupi Eesti rahvarõivad naelutasid endile pikki pilke, siis jõudes Camden Towni, mis on tuntud oma eriti vabameelse olemisega, nägid rahvariietes tantsijad välja pigem tavalised.

Londoni Eesti Seltsi rahvatantsurühm

Londoni ja Oslo rühmade ühiskava võeti publiku poolt väga hästi vastu. Maido Saare „Merimies“ pani nii mõnegi hallipäise proua naerma ja kaasa plaksutama. Ja kõige tähtsam – tanstijad ise nautisid tantsimist väga! Küsimusele, mis paneb eestlasi, eriti aga mehi tantsima, oli vastus lihtne – uhkus oma kultuuri pärast ja kokkuhoidev seltskond!

 

Oslo rahvatantsurühm "Viikingid"

Festivalipäev kulmineerus Eesti tantsu töötoaga, kus toimus hoopis eestlaste võistutantsimine. Järgemööda tulid tuntud tantsulood ja kes oskas, hakkas tantsima ja õpetas teistelegi. Liialt detailidele ei rõhutud ja oluline oli meeleolu ja rõõm. Ja seda viimast jagus kõigil küllaga!

 

Pühapäeval toimus viimane ühistrenn, kus kaks rühma vahetasid omavahel tantse. Viikingite rühmajuht Raido õpetas Londoni Eesti Seltsi tantsijatele Maido Saare kauni lembeloo „Jäljed“, mida Londoni tantsutüdrukud väga soovisid. Viikingite õppisid selgeks Marje Remmeti vallatu „Jooksupolka“, mis sai koheselt võetud rühma kavva ja Londonile järgnenud nädalavahetusel õnnestus neil sellega juba Oslos ka esineda!

 

„Londoni tantsijad on siiamaani ekstaasis vahvast nädalavahetusest ja Oslokate külaskäigust,“ õhkab Marje Remmet. „Aitäh, et võtsite vaevaks tulla ja võtta ette üheskoos särav seiklus sel hallil sügisel. Nii tore on omada sõprusrühma! Kuni järgmiste ettevõtmisteni!“

 

Siinkohal soovivad mõlemad grupid avaldada tänu oma toredatele juhendajatele – Marjele ja Raidole, kellega igav juba ei hakka.

Ja aitäh ka Annelile Oslo rühmast majutuse organiseerimise eest Londoni Läti Majas.

 

Raido Bergstein on Eesti Tantsukunsti ja Tantsuhariduse Liidu juhatuse liige, kelle päevatöö on Eesti Tantsuagentuuri juhtimine.

Marje Remmet on Estonian Folks eestvedaja, kes alustas eesti rahvatantsijate ühendkohtumisi Estonian Folks raames rohkem kui aasta tagasi ja tänaseks on korraldatud juba mitu tantsulaagrit ja esinemist Euroopas.

 

Tants ühendab!

 

 

Tekst: Madleen Orumaa

Kõik pildid on tantsijate endi tehtud. 

 

Londoni Eesti Selts    Rahvatantsurühm Viikingid Oslos    Rahvatants Londonis